218
512829

Lennart Olson

(Sverige, 1925-2010)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Lennart Olson
(Sverige, 1925-2010)

"Rött ljus / Red light, Stockholm", 1970.

Signerad Lennart Olson. Framtagen senare. Gelatinsilverfotografi, bildyta 31,5 x 25,5 cm. Bladstorlek 40 x 30,5 cm.

Proveniens

Inköpt direkt från fotografen på 1990-talet.

Lennart Olson och Pontus Hultén, "Looking back", 2001, avbildad uppslag sid 65.

Att läsa av ansikten är en av människans absolut mest grundläggande beteende. Varje dag läser vi av ansikten i en strid ström, en partners, ett barns, din chefs, främmande personer på gatan och leende modeller i reklamen. Instinkten lagrar och bearbetar miljontals data som landar i en känsla av oro, trygghet, lycka eller vaksamhet. Ett dolt eller skymt ansikte väcker känslor.
Tillbaka till kvinnan på bilden. Hennes ögon är dolda, men med effekten att hennes mun framhävs. Den liksom tar ett kliv ut ur bilden och får en ny och laddad betydelse. Betraktaren behöver inte se helheten för att förstå att det handlar om en attraherad blick, att kvinnan i bilden antagligen är ung och vacker. Att dölja är att peka och framhäva. Ibland framkallar det obehag, men minst lika ofta erotik, inte minst här i Lennart Olsons klassiska bild.

LENNART OLSON
Lennart Olsons ”Rött ljus/Red light, Stockholm, 1970” är en fotografisk klassiker beundrad av många. Av titeln att döma har Olson fångat bilden vid ett övergångsställe i centrala Stockholm. Fotografiets grafiska kornighet tyder på att det handlar om en kraftig delförstoring. Fotografen har fascinerats av kvinnans sensuella mun. Genom åren har det spekulerats om att munnen tillhörde skådespelerskan Harriet Andersson, vilket dock icke torde vara fallet.
Fotografiets strama formspråk överensstämmer väl med Lennart Olsons övriga motiv. Han blev världsberömd i mitten av 1900-talet med sina brobilder inspirerade av konkretismen i allmänhet och av konstnären Olle Baertling i synnerhet. Lennart Olson fick utstå en viss kritik för att hans grafiskt svartvita fotografier ansågs vara mera konst än fotografi!
Men, Olsons främste förespråkare Edward Steichen, inflytelserik chef för The Museum of Modern Arts (MOMA) fotografiska avdelning i New York, tyckte annorlunda! I en intervju 1959 sa Steichen;
– Se på Lennart Olson, en av de mest intressanta unga fotograferna. Inte för bildernas grafiska elegans, utan för deras innebörd, deras visuella tolkning av rymd, djup, gränslöshet … Hans linjespel skär ut i universum, virvlar in i visionens jonosfär.
Lennart Olson är en av Sveriges mest kända fotografer genom tiderna och finns representerad på en lång rad museer som Moderna Museet i Stockholm, Centre Georges Pompidou och Bibliothéque Nationale i Paris, Museum Folkwang i Essen, The National Museum of Modern Art i Kyoto samt The Museum of Modern Art i New York, Georg Eastman House i Rochester och Library of Congress i Washington DC.
Lennart Olson var en drivande medlem i bildgruppen TIO FOTOGRAFER och gick ur tiden 2010, vid 84 års ålder. Sedan våren 2013 finns hela Olssons konstnärliga kvarlåtenskap i samlingarna hos Hallands konstmuseum. Mästerverket ”Rött ljus/Red light, Stockholm”, framtaget av fotografen själv, finns i ett högst begränsat antal.

HASSE PERSSON

Formgivare