273
493272

Terry O'Neill

(Storbritannien, 1938-2019)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
14 000 - 18 700 USD
Klubbat pris
150 000 SEK

Terry O'Neill
(Storbritannien, 1938-2019)

"Frank Sinatra, Miami Beach, 1968".

Signerad Terry O'Neill och numrerad 44/50. Framtagen 2011. Gelatinsilverfotografi, bildyta 112 x 165 cm. Bladstorlek 120 x 170 cm. Upplaga 50 + 10 AP.

Terry O'Neill, "Terry O'Neill: The A-Z of Fame", 2013, avbildad uppslag sid 284-285.

Genombrottet för 35 mm filmen genererade nya portabla utrustningar som resulterade i en renässans för porträttfotografiet. Studioporträtten ersattes av snapshots i olikartade miljöer. Med sitt naturliga och spontana manér bröt Terry O’Neill mot den tidsenliga 1950-tals stilen och blev snabbt populär. Frank Sinatra, Miami Beach, 1968 föreställer inte Sinatra i sällskap av maffiavänner som man gärna vill tro, utan Sinatra på väg till inspelningen av "Lady in cement" med Raquel Welch. Terry O’Neill var vid tiden vän med Frank Sinatras exfru Ava Gardner och det var vänskapen med Gardner som genererade ett första möte mellan O’Neill och Sinatra 1968. O’Neill beskriver händelseförloppet som följande: ”Jag sa till henne (Gardner) att jag gärna ville fotografera Frank. Hon skrev ett brev som jag skulle lämna över när jag fick syn på Frank i Miami, det skulle öppna alla dörrar till Franks liv, sa hon.” O’Neill lämnade över brevet i Miami Beach och efter en stund svarade Sinatra, "Du är med mig nu grabben". De båda blev nära vänner och O’Neill följde Sinatra genom dennes karriär, såväl offentligt som privat.
O'Neill har porträtterat såväl rockstjärnor och politiker som kungligheter och med sin personliga och mänskliga karaktär skiljer sig O’Neills porträtt från hur de avporträtterade vanligtvis återges. Hans inställning till publikationsuppdragen har alltid varit: ”I want my pictures to tell a story not sell a story”. Under det sena 1970-talet började han fotografera mer och mer i Hollywood. Det är få bilder som likt O’Neills porträtt av dåvarande flickvännen Faye Dunaway lyckas fånga både tjusningen och ensamheten som finns i kändisskapet. Ögonblicket omsluts av en tidstypisk 70-talsglamour med Dunaways utslagna, men paradoxalt nog, eleganta pose. Sittandes på en bädd av dagspress är hon försjunken i kontemplation vid den vindstilla poolen på The Beverly Hills Hotel, morgonen efter sin Oscarsseger. Bildens detaljer kommunicerar en klassisk Hollywooddekadens och ingår tillsammans med auktionens andra två ikonbilder, av Brigitte Bardot och Frank Sinatra, i The National Portrait Gallerys prominenta samling. ”Terry O'Neill has proved adept at recording the significant subjects of the day in a visually stimulating and sometimes unexpected way and thus illuminated history of our age.” - The National Portrait Gallery, London.