1010
477054

SOCKERSKÅLAR med lock, ett par, av Nils Tornberg Linköping 1798. Gustavianska.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris

Ovala, på hög fot med nollgaller, släta med antikiserande medaljonger, uppsvängda hänklar, på locket kotteknopp. Även locken med stämplar. Höjd 23,5 cm, vikt 1 055 gram. (2).

Bruksslitage.