Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
1010
477054

SOCKERSKÅLAR med lock, ett par, av Nils Tornberg Linköping 1798. Gustavianska.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris

Ovala, på hög fot med nollgaller, släta med antikiserande medaljonger, uppsvängda hänklar, på locket kotteknopp. Även locken med stämplar. Höjd 23,5 cm, vikt 1 055 gram. (2).

Bruksslitage.