1724
491777

ANTIK AKSARAY, SANNOLIKT, KELIM. 2 delar. 324 x 81,5 respektive 329 x 76 cm.

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
610 - 785 EUR
639 - 821 USD
Klubbat pris
4 100 SEK

Vinröd botten med tätt polykromt mönster av medaljonger och stiliserade blommor. Bred benvit bård med stiliserade växter.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Ställvis slitage, smutsig, smärre fläckar, skador och lagningar.

Jämför Petsopoulos, Yanni:Kilims, Fribourg 1979, plansch 169.