1784
476739

POTPURRIURNOR med LOCK, ett par, porslin. Meissen, 1800-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Balusterformade, flankerade av puttos, krönta av stor blomsterkvast. Målad polykrom och förgylld dekor bl.a. i relief av blommor och frukter. Inpressat märke 162. Inristat märke 2711. Underglasyrblått fabriksmärke. Höjd 34,5 cm.

Nagg och skador.