241
474327

GRAVFIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Delvis glaserad i senapsgul och grönt. I form av väktare med korslagda armar. Höjd 88,7 cm.

Omfattande lagningar av foten. Lagningar och nagg. Attribut i hand saknas.

Oxford Thermoluminescence Analysis Report, Sample no C113m47, signed by Doreen Stoneham, 17 December 2013, accompanies the lot.