242
498246

GRAVFIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Delvis glaserad i senapsgul och grönt. I form av väktare med korslagda armar. Höjd 91,8 cm.

Huvudet löst, gammal lagning. Lagningar. Nagg.

Oxford Thermoluminescence Analysis Report, Sample no C113m46, signed by Doreen Stoneham, 17 December 2013, accompanies the lot.