760
498354

Axel Petersson Döderhultarn

(Sverige, 1868-1925)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Axel Petersson Döderhultarn
(Sverige, 1868-1925)

"Bröllop" (5)

Grupp bestående av fem figurer - präst, brudpar samt två bröllopsvittnen. Tre figurer är stämpelsignerade Axel Petersson, "Döderhultarn", Oskarshamn och en daterad 1910. Delvis bemålat trä. Höjd 24 - 29,5 cm.

Nationalmuseum, "Döderhultarn, Axel Petersson, 1868-1925", 1951, samma motiv utställt som katalog nr 41 och 42, sid. 14.
Lunds konsthall, "Döderhultarn", 1971-1972, samma motiv utställt som katalog nr 46,47 och 48, sid 18.

Hjalmar Svensson red., " Minnesalbum över Döderhultarn och hans konst", 1928. Motivet avbildat sid. 8-9.
Albert Engström m.fl, "Döderhultarn", 1965. Motivet avbildat sid. 11.