232
513367
Tadeusz Kantor
(Polen, 1915-1990)
Tadeusz kantor, utan titel.
Tadeusz kantor, utan titel.

Utan titel

Signerad T. Kantor, samt signerad T. Kantor och daterad Krakow -57 a tergo. Duk 133,5 x 188,5 cm.

Utropspris:

300 000 - 400 000 SEK

32 503 - 43 337 EUR

Klubbat pris:
250 000 SEK
Proveniens

Inköpt direkt av konstnären under ett ateljébesök i Stockholm under 1960-talet. (troligen 1961)

Övrigt

1957 grundar Kantor tillsammans med andra polska konstnärer avantgardegruppen ”The Krakow group” med vilka han arrangerade flera utställningar på Krzysztofory Gallery, det vid tiden mest framstående samtida galleriet i Krakow. Dessa utställningar anses idag som mycket betydande inom Polens konsthistoria. Auktionens verk är målad 1957 just i den tid då influensen ifrån den franska Tachismen och amerikanska abstrakta expressionismen är som starkast. Målning utstrålar ren energi och ett intensivt kaos. Kantor har lyckats återge en emotionell och expressiv reaktion och målningen har fått sitt egna liv, fylld av konstnärens subjektiva känslor. Man ser Kantor framför sig som oerhörd expressiv personlighet som brann för konsten och kulturen. Att han skulle influeras av denna konstform är näst intill naturlig, då man ser hans banbrytande tankar och tillvägagångssätt inom de olika konstformerna som han bemästrade.
Kantor beskrev själv sina målningar ifrån 1950 och 60-talet som sina innersta hemligheter och deras originalitet gick inte de utländska konstkritikerna obemärkt förbi, 1958 får han sitt internationella genombrott, med flera utställningar däribland i Paris, Basel och på Konstsalongen Samlaren i Stockholm.
1961 blir Kantor inbjuden till att föreläsa på Konsthögskolan i Hamburg och har i och med det en längre ledighet och vistelse i Europa, bl.a. i Sverige. Det är just under denna vistelse i Stockholm som auktionens målning köps in under ett besök i konstnärens ateljé. I Sverige representeras under 1960-talet av Galerie Burén och även senare på Galleri Pierre.
Kantor anses idag vara lika betydande för polsk konst som Andy Warhol varit för den amerikanska konstscenen. Inom polsk konsthistoria beskrivs han som ”The best artist of the world from among Polish artists and the most Polish one from among the artist of the world”.