232
513367

Tadeusz Kantor

(Polen, 1915-1990)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 500 - 35 300 EUR
27 600 - 36 800 USD
Klubbat pris
250 000 SEK

Tadeusz Kantor
(Polen, 1915-1990)

Utan titel

Signerad T. Kantor, samt signerad T. Kantor och daterad Krakow -57 a tergo. Duk 133,5 x 188,5 cm.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären under ett ateljébesök i Stockholm under 1960-talet. (troligen 1961)

1957 grundar Kantor tillsammans med andra polska konstnärer avantgardegruppen ”The Krakow group” med vilka han arrangerade flera utställningar på Krzysztofory Gallery, det vid tiden mest framstående samtida galleriet i Krakow. Dessa utställningar anses idag som mycket betydande inom Polens konsthistoria. Auktionens verk är målad 1957 just i den tid då influensen ifrån den franska Tachismen och amerikanska abstrakta expressionismen är som starkast. Målning utstrålar ren energi och ett intensivt kaos. Kantor har lyckats återge en emotionell och expressiv reaktion och målningen har fått sitt egna liv, fylld av konstnärens subjektiva känslor. Man ser Kantor framför sig som oerhörd expressiv personlighet som brann för konsten och kulturen. Att han skulle influeras av denna konstform är näst intill naturlig, då man ser hans banbrytande tankar och tillvägagångssätt inom de olika konstformerna som han bemästrade.
Kantor beskrev själv sina målningar ifrån 1950 och 60-talet som sina innersta hemligheter och deras originalitet gick inte de utländska konstkritikerna obemärkt förbi, 1958 får han sitt internationella genombrott, med flera utställningar däribland i Paris, Basel och på Konstsalongen Samlaren i Stockholm.
1961 blir Kantor inbjuden till att föreläsa på Konsthögskolan i Hamburg och har i och med det en längre ledighet och vistelse i Europa, bl.a. i Sverige. Det är just under denna vistelse i Stockholm som auktionens målning köps in under ett besök i konstnärens ateljé. I Sverige representeras under 1960-talet av Galerie Burén och även senare på Galleri Pierre.
Kantor anses idag vara lika betydande för polsk konst som Andy Warhol varit för den amerikanska konstscenen. Inom polsk konsthistoria beskrivs han som ”The best artist of the world from among Polish artists and the most Polish one from among the artist of the world”.

Formgivare

Tadeusz Kantor var en rikligt begåvad kulturutövare och en mångsidig konstnär och anses vara en av Polens mest betydelsefulla bildkonstnärer. Han var även verksam som teaterregissör och scenograf. Konsten och teatern hängde nära ihop hos Kantor. Själv har han sagt ”Det är totalkonst. Man kan inte säga: här slutar teatern, här börjar måleriet. För det är samma sak för mig”.

Första åren efter andra världskriget låg hans konst nära surrealismen, men under 1950-talet rörde han sig mot ett informellt uttryck, där färger spreds över duken så att abstrakta, dynamiska mönster bildades. Detta sätt att måla kallas även tachism, action painting, abstrakt expressionism – olika benämningar av konstriktningar med stora inbördes likheter. Inspirerad av amerikansk modern konst rör sig Kantor under 1960-talet mot att skapa assemblage, emballage och olika happenings, genomförda som halvrumsliga kompositioner där använda föremål såsom kuvert, paraplyer och påsar appliceras på duken och förvandlar verken till reliefer. Citat, nummer eller referenser till klassiska verk förekommer ofta, antingen skissartade eller ”gömda” i symboliska gester.

1957 grundar Kantor tillsammans med andra polska konstnärer avantgardegruppen ”The Krakow group” med vilka han arrangerade flera utställningar på Krzysztofory Gallery, det vid tiden mest framstående samtida galleriet i Krakow. Dessa utställningar anses idag var mycket betydande inom Polens konsthistoria. Kantor beskrev själv sina målningar ifrån 1950 och 60-talet som sina innersta hemligheter och deras originalitet gick inte de utländska konstkritikerna obemärkt förbi. 1958 får han sitt internationella genombrott, med flera utställningar däribland i Paris, Basel och på Konstsalongen Samlaren i Stockholm. I Sverige representeras Kantor under 1960-talet av Galerie Burén och även senare av Galleri Pierre som det aktuella katalognumret från 1966 ursprungligen kommer ifrån.

Kantor själv beskriver sina verk som ”utsöndringar” av sitt inre jag där passion, önskningar, förtvivlan och glädje, ånger och längtan, virvlar tillsammans med minnet. Hans dukar är som ett laboratorium för idéer, en pågående dialog mellan tradition, avantgardet och världen.

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

70. Patek Philippe, Nautilus, "Sigma Dial", ca 1984.
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
Budhistorik
170 000

ditt bud
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
155 000

ditt bud
Fair warning
150 000

ditt bud
145 000

ditt bud
140 000

ditt bud
135 000

ditt bud
130 000

ditt bud
125 000

ditt bud
120 000

ditt bud
Aktuellt bud:
170 000 SEK