33
573487

Olle Olsson-Hagalund

(Sverige, 1904-1972)
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
30 500 - 34 900 EUR
31 900 - 36 500 USD
Klubbat pris

Olle Olsson-Hagalund
(Sverige, 1904-1972)

Stadsvy med folkliv, Liverpool, England

Signerad Olle Olsson Hagalund. Utförd 1936. Duk 84 x 96 cm.

1936 hjälpte Olle Olsson en skeppsredare i Stockholm att dekorera hans portuppgång, som tack blev han erbjuden att få följa med en lastbåt som skulle gå rutten Gdyina-Kotka och sen via finsk-ryska gränsen över till Liverpool-Bremerhaven. Han bestämde sig för att anta erbjudandet eftersom han lockades av att få besöka platser dit inga turister hittade. Vilket äventyr det blev! Han fick besöka sjömanskrogar i djupa källare med stampade jordgolv. Genom whiskyångor och rökridåer såg han brokiga samlingar av sjömän från världens alla hörn och lättklädda och uppsminkade kvinnor, både unga och gamla. När man väl anlöpte hamn gav sig styrman och hans besättning ut på ”härjningståg” och Olle följde med för att se om han fann något ”matnyttigt” att avbilda. Kurtis och dryckenskap deltog han aldrig själv i, det var inget som intresserade honom. Det var människorna som fascinerade, deras mångfald och beteende var upplevelsen. Väl hemma i Hagalund målade han sen efter minnet, om än ibland något förskönat. Fast egentligen var inte Olle Olsson så där väldigt mycket för att resa, om man bortser från Köpenhamn dit han återvände varje år för att fira bokskogens skira lövsprickning från 1930-talet och framåt. Paris tilltalade honom också, när han tillfrågades av tidningarna om vad han tyckte om Paris svarade han kort ”Ja, det var ju ganska likt Hagalund”. Han fann speciellt Montmartres nötta fasader och slingrande smågator hemtama, det var bara ljuset som skilde sig åt från Hagalund. Han kommenterade ofta: ”allt finns ju inom ett stenkast och den största chansen till utveckling synes mig vara på den plats på jorden där man har sina rottrådar”.
Den aktuella målningen har tillkommit 1936 efter hemkomsten från resan till England via Polen. Med stor charm skildras folklivet på de regnvåta trottoarerna, barn med engelska flaggan i hand, en rund gumma med yllesjal och i fönstret skymtar en nyfiken dam i rött hår. De små tegelhusen är smala och skeva med klasar av skorstenar. Atmosfären är på ett sätt densamma som i Hagalund men arkitektur och grådis skapar en reseberättelse som beskriver en annan plats på jorden.

Formgivare

Olle Olsson-Hagalund föddes i just i Solna Hagalund. Där växte han också upp och det är där han och hans konstnärsskap har sitt hjärta. Skildringarna av den idylliska småstaden med sitt myller av människor och verksamheter är karaktäristiska för hela produktionen. Kanske var det t o m så att spänningen mellan den gamla stadsdelen och den moderna kom att driva fram Olle Olssons passionerade konstnärsskap - Olle Olsson är "grabben från Hagalund" naiv, poetisk, förundrad.
Redan som ung visade han stor fallenhet för teckning och målning, vid 7 års ålder vann han 1:a pris i teckningstävling för barn! Efter avslutad folkskola och anställning på Norra station kom Olle Olsson till Carl Wilhelmsons målarskola 1919. Väl där förstod han att hans förkunskaper var mycket mer begränsade än övriga elevers och det var förmodligen mest drömmen om att bli konstnär som höll honom kvar. för sin försörjning arbetade han periodvis som teaterdekoratör och även som assistent för den då välkände dekoratören Filip Månsson. Olle Olsson debuterar som 30-åring på en mindre utställning i Stockholm men hans stora genombrott äger rum kring åren 1937-41. Under denna period hålls uppmärksammade utställningar på bl a Galleri Färg och Form och Konstakademin. Olle Olsson betecknas som naivist och han lär själv ha yttrat " Jag är naivist för att kunna behålla min barndoms syn på tingen". Han har ömsom beskrivits som "svenska konstens Chaplin, ömsom Sveriges svar på Henri Rousseau". Klart är att Olle Olsson Hagalund och hans bildvärld är direkt, omtumlande bullersam och folklig. Verk av Olle Olsson Hagalund är mycket efterfrågade på dagens auktionsmarknad. Till hans mer kända verk hör bl a "Hötorgsmålarens ateljé" och "Träff" den sistnämnda såld för, 1,4 miljoner på auktion. Verk av honom finns på alla större museer i Sverige och han har även ställts ut i utlandet, bl a på Venedigbiennalen 1942.