57
574518

Gösta Adrian-Nilsson

(Sverige, 1884-1965)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
26 300 - 30 700 EUR
27 300 - 31 900 USD
Klubbat pris

Gösta Adrian-Nilsson
(Sverige, 1884-1965)

"Till Joy"

Signerad GAN. Utförd i Paris 1922. Bilderbok om tio delar bestående av försättsblad samt nio helsidesillustrationer i akvarell på papper, vardera 29,5 x 25 cm. Originalpärmar med gåvodedikation från konstnären medföljer.

Proveniens

Gåva från konstnären till Joy Zandén (dotter till kompositören Gösta Nystroem och skulptrisen Gladys Nystroem [née Heyman] ) på julafton 1922 i Paris.
Galerie Bel'Art, Stockholm, 1984.
Privatsamling, Sverige (inköpt från ovanstående 1984).

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "GAN. Gösta Adrian-Nilsson. 1884-1965", 6 april - 20 maj 1984, kat nr 164 (under titeln "Julklappsbok till Joy").
Malmö Konsthall, "GAN. Gösta Adrian-Nilsson. 1884-1965", 29 juni - 26 augusti 1984, kat nr 164 (under titeln "Julklappsbok till Joy").

Gösta Adrian-Nilsson (GAN) var mycket road av barn, vilka han ansåg vara oförstörda av de vuxnas konventioner i sitt seende. GAN målade och textade därför gärna sagor för sina vänners barn. Med hjälp av träklossar tillhörande den nära vännen Egon Östlunds lille son Olle byggde han kring årsskiftet 1919-20 sin första renodlat kubistiska skulptur: ”Högtalaren” (nu i samlingarna på Moderna Museet i Stockholm). Efter att ha firat julen 1919 hos Östlunds i Halmstad målade han i januari 1920, hemma i Lund, en bilderbok med titeln ”Lille Olles Resa”, som han erbjöd till Bonniers förlag. Förmodligen var det sedan han hade fått bilderna i retur, som han på det bakre omslaget ironiskt textade ”Pris: 0 kr. Förlag: Evigheten” och sedan skänkte alla bilderna till den då knappt 2-årige Olle Östlund. 64 år senare, i samband med 100-årsjubileet av GANs födelse, utgav i stället Rabén & Sjögren ”Lille Olles Resa” som barnbok med nyskrivna fyndiga verser av Lennart Hellsing. Originalillustrationerna till ”Lille Olles Resa” såldes sedermera på Bukowskis Moderna höstauktion 2010 till Hallands Konstmuseum i vars samlingar de nu ingår.

Efter att i juni 1920 ha flyttat till Paris utförde GAN sin andra bilderbok för barn, denna gång dedicerad ”Till Olle och Jan” och därmed även i detta fall avsedd för familjen Östlund hemma i Sverige. ”De 3 små sjömännens äventyr i Paris” som är daterad 1921 kan bäst beskrivas som en humoristisk ABC-bok där de 18 illustrationerna utgår från GANs upplevelser av den franska huvudstadens dynamik.

Under vinterhalvåret 1920-21 utvecklade GAN en varm vänskap med tonsättaren Gösta Nystroem i samband med att denne, tillsammans med några andra kompositörer och tonsättare, hyrde en villa i Meudon, sydväst om Paris. Ur vänskapen växte även ett kreativt samarbete fram med åtskilliga balettprojekt, där GAN utförde en mängd avancerade kostymskisser. Det mest genomförda av dessa, tyvärr aldrig realiserade, balettprojekt var ”Ishavsbaletten”, 1923 (avsedd för Rolf de Maré och Svenska Baletten). Det var även Gösta Nystroem som bekostade tryckningen av GANs programskrift ”Den gudomliga geometrien”, 1922 (vilken GAN hade författat i Paris föregående år).

Sommaren 1921 gifte sig Gösta Nystroem med skulptrisen Gladys Heyman. Bröllopet stod i Bidart, en välkänd badort söder om Biarritz vid Biscayabukten, där paret hade hyrt en villa. GAN besökte de nygifta i augusti samma år och skänkte vid det tillfället en oljemålning (”Marin fantasi”, olja på duk 87 x 60 cm, såld på Bukowskis Moderna höstauktion 2008) som bröllopsgåva till makarna.

Året därpå utförde GAN sin tredje illustrerade bilderbok för barn. Mottagaren denna gång var, Gösta och Gladys nyfödda dotter, lilla Joy. Titelbladets datering, ”Julafton 1922 i Paris”, ger på handen att det var en osedvanligt exklusiv julklapp som ”farbror Gösta” överräckte till Joy och hennes föräldrar. De inalles tio akvarellerna behandlar på ett humoristiskt sätt olika episoder i Joys liv i Paris. Den första sidan avbildar Eiffeltornet omgivet av en strålande sol samt ett modernt ”aeroplan” och den fjärde sidan visar hur ”morbror Harald” är fullt upptagen med att läsa GANs ”Den gudomliga geometrien” samtidigt som författaren/konstnären själv kikar fram bakom en bokhylla i form av ett karikatyr-betonat självporträtt. Joys föräldrar ägnas varsin egen helsida där Joy skulpterar vid kavaletten och Gösta komponerar vid flygeln. Mest intryck gör emellertid den avslutande illustrationen där GAN avbildat sig själv i form av en ”cubiste”.

Formgivare