622
572147

MATTA. Rölakan. 244,5 x 167,5 cm. Signerad AGDA ÖSTERBERG.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Sverige 1940-1950-tal. Grönmelerad botten med stora polykroma stiliserade blomstjälkar.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar, obetydliga lagningar och skador. En kortsida med senare orientalisk fläta.