Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
622
572147

MATTA. Rölakan. 244,5 x 167,5 cm. Signerad AGDA ÖSTERBERG.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Sverige 1940-1950-tal. Grönmelerad botten med stora polykroma stiliserade blomstjälkar.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar, obetydliga lagningar och skador. En kortsida med senare orientalisk fläta.