1049
541159

BÄGARE, av Olof Yttreus, Uppsala 1787.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
935 - 1 120 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Delvis förgylld. Kälad fot med svängda knäckar och rocaille. Dekor av vågband, stämplad lambrequinbård, initialer och svisselerad dekor blomranka. Höjd 20 cm, vikt 430 gram.