1453
580817

LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1700-talets första hälft. Barock.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Mässingsslagararbete. Svarvad, driven och punsad mässing. Kanter förstärkt med järntråd. Rik dekor av bucklor och stiliserade vegetativa ornament. Höjd 33 cm.

Bristningar och lagningar.