1454
587740

LJUSSTAKAR, ett par. Louis XVI-stil, 1800-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Förgylld brons och grå marmor. Dekor av bladformationer. En märkt undertill "H PICARD ". Båda märkta "2765". Höjd 19 cm.

En fot med lagning.

Henri Picard, gjutare och förgyllare i Paris. Han var verksam 1831 på 6 rue Jarente. Firman levererade bl.a. föremål till Napoleon III:s rum i Louvren.