1517
567446

SKULPTUR. Troligen Tyskland, omkring år 1500.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Skulpterat trä föreställande Sankt Sebastian. Höjd 98 cm.

Skador, avlutad.

Proveniens

Tidigare Erik Wettergren (1883-1961), museichef och överintendent för Nationalmuseum 1942–1950.