Märkt MB 19/9 71. Päronformad behållare med välvt genombrutet lock, klippformad sockel med akantusslinga, runt behållaren grenverk och blommor. På livet målad rosor samt ängsblommor i emaljerad kulört fajans. Höjd 50 cm.
Lagningar, skador.
Hernmarck, C., Marieberg, sid. 177-180.
Bengt Bengtsson, Kulturen 1976, page 78.