605
592134

MATTA, ANTIK BEIJING. Kina, sen Qingdynasti. 412 x 307,5 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Blå botten med ströblommor, medaljong och hörnornament med pioner i benvitt, blekrosa samt olika blå och gula nyanser. Gul huvudbård med stor blomranka.

Vissa färgade garner något korroderade. Obetydligt ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar och trampveck.