Blå botten med ströblommor, medaljong och hörnornament med pioner i benvitt, blekrosa samt olika blå och gula nyanser. Gul huvudbård med stor blomranka.
Vissa färgade garner något korroderade. Obetydligt ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar och trampveck.