970
593658

OLD SILKE HEREKE. 179,5 x 124 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Blekrosa bönefält med polykroma inskriptioner, molnband och palmettslingor. Nischen med vaser och fåglar. Bred blekgrön huvudbård med kartuscher med skrift, blommor, palmett- och arabeskrankor. Kortsidorna med signaturer. Vissa mönster vävda med metalltråd.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, smärre fläckar, skador och revor. Ställvis stel.