973
582175

ANTIK INDISK SANNOLIKT. 451,5 x 374,5 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Röd botten med polykrom medaljong, hörnornament, blom-, palmett- och arabeskslingor. Bred röd huvudbård med palmetter, molnband, blommor och arabesker.

Ställvis slitage, något smutsig, fläckar varav några sköra, ställvis påmålad, smärre skador och malskador, smärre hål och lagningar. Långsidorna med trampveck och smärre skador, kortsidorna saknar några knutrader.

Proveniens

Fru Sigrid Ahlgren (Läkerol mm), Gävle.