"Nave Nave Fenua"
Träsnitt, 1893/94 (postumt tryck 1921), signerat i blyerts av Pola Gauguin 'imp. Paul Gauguin fait' och numrerad i övre vänster hörn no 80 (av 100) . 35 x 20,3 cm, bladstorlek 41,8 x 26,3 cm (Japan-papper).
Bladets övre hörn med mindre skador (pappersförlust). Monterad med papperstejp längs bladets övre kant.
Kornfeld 14 D. b.