Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
151
624696

Paul Gauguin

(Frankrike, 1848-1903)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 440 - 2 920 EUR
2 830 - 3 400 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Paul Gauguin
(Frankrike, 1848-1903)

"Nave Nave Fenua"

Träsnitt, 1893/94 (postumt tryck 1921), signerat i blyerts av Pola Gauguin 'imp. Paul Gauguin fait' och numrerad i övre vänster hörn no 80 (av 100) . 35 x 20,3 cm, bladstorlek 41,8 x 26,3 cm (Japan-papper).

Bladets övre hörn med mindre skador (pappersförlust). Monterad med papperstejp längs bladets övre kant.

Kornfeld 14 D. b.