Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
329
638459

HELEN KÖNIG SCAVINI, figurin, "La studentessa", Lenci, Italien 1930-tal, modell 424.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Flintgods, flicka sittande på bokhylla, polykromt bemålad. Signerad Lenci MADE IN ITALY TORINO MB, ristat Fig A och del av etikett. Höjd 38 cm. (La Studentessa)

Små glasyrnagg på scarf och sockel.

Alfonzo Panzetta, "Le ceramiche Lenci, Catalogo dell'Archivo Storico 1928-1964", Umberti Allemandi & Co, Italien 2003, jfr katalognr 39, omnämnd sid 107.