Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
580
636015

MATTA. "Grön äng". Rölakan. 258 x 197 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tillverkad efter 1941.

Något slitage och smutsig, fläckar, ställvis fälld och missfärgad, en liten reva. Ställvis skadade fransar, flera saknas.