Kan inte nå servern
68
638158

Nils von Dardel

(Sverige, 1888-1943)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
71 000 - 88 700 EUR
74 100 - 92 600 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
Nils von Dardel
(Sverige, 1888-1943)

"Min dotter"

Signerad Dardel och daterad 1923. Akvarell på papper 45 x 28 cm.

Proveniens

Ursprungligen fru Ingrid Ekwall-Dardel (konstnärens dotter, vilken gav upphov till motivet).
Därefter i arv.

Utställningar

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Nils Dardel", utställning anordnad av Sveriges Allmänna Konstförening i samarbete med Liljevalchs Konsthall, 25 mars - 1 maj 1955, kat nr 187 (under titeln "Min dotter [Självporträtt med dottern på axeln]").
Malmö Museum, "Nils Dardel från 1904 till 1924", 16 november - 18 december 1963, kat nr 118 (under titeln "Min dotter [Självporträtt med dottern på axeln]").
Moderna Museet, Stockholm, "Nils Dardel. 1888-1943", 30 januari - 3 april 1988, kat nr 141.
Musée des Arts Décoratifs, Paris, "Nils Dardel", 17 maj - 14 augusti 1988, kat nr 141 (under titeln "Ma fille").
Konstmuseet Riddersberg, "Nils Dardel", 1990 (med felaktigt angivet årtal till 1922), utan kat nr.
Mjellby Konstmuseum, Halmstad, "Nils Dardel -i skuggan av dandyn", 15 september 2012 - 24 februari 2013, utan kat nr.
Moderna Museet, Stockholm, "Nils Dardel och den moderna tiden", 29 maj - 14 september 2014, utan kat nr.

Litteratur

Gustaf Hellström / Karl Asplund, "Nils von Dardel. Målningar och teckningar", 1940, avbildad helsida i färg, bild nr 21.
Thora Dardel, "En bok om Nils Dardel", 1953, omnämnd sid 104.
Folke Holmer (red.), "Nils Dardel", SAK, 1955, upptagen i verkförteckningen sid 46 som nr 187 samt avbildad helsida, sid 74.
Karl Asplund, "Nils Dardel. II. De senare åren", SAK, 1958, upptagen i verkförteckningen sid 261, omnämnd sid 63 samt avbildad helsida sid 24.
Olle Granath, "Nils Dardel. 1888-1943", utställningskatalog, Moderna Museet, Stockholm 1988, upptagen i verkförteckningen sid 127 som nr 141, omnämnd sid 111 samt avbildad sid 110.
Serge Fauchereau / Olle Granath, "Nils Dardel", utställningskatalog, Musée des Arts Décoratifs, Paris, 1988, upptagen i verkförteckningen sid 117 som nr 141 samt avbildad sid 106 (under titeln "Ma fille").
Erik Näslund, "Dardel", 1988, omnämnd samt avbildad sid 209.
Karolina Peterson / Annelie Tuveros, "Nils Dardel -i skuggan av dandyn", utställningskatalog, Mjellby Konstmuseum, Halmstad 2012, upptagen i bildförteckningen sid 137, avbildad i färg sid 64 samt helsida sid 82.
John Peter Nilsson (red.), "Nils Dardel och den moderna tiden", utställningskatalog, Moderna Museet, Stockholm 2014, upptagen i verkförteckningen sid 172 samt avbildad helsida i färg sid 140.
Erik Näslund, "Dardel", 2014, omnämnd sid 270 samt avbildad helsida i färg sid 271.

Övrig information

1921 gifte sig Nils Dardel och Thora Klinkowström i Paris och året därpå föddes dottern Ingrid. Nils mötte faderskapet med stor stolthet och lycka. Erik Näslund beskriver hans känslor i sin bok om konstnären: ”Nils var överlycklig över dotterns ankomst. Han var mycket barnkär och drogs till det som var oskuldsfullt, rent och oförstört. Han hade därmed en osedvanlig förståelse för barns psyken och de drogs till honom som flugorna till en sockerbit. Han deltog med liv och lust i den praktiska skötseln av Ingrid, som förvisso var ett snällt och lättsköt barn. Han skulle mycket snart börja avporträttera sitt barn. (…) I akvarellen ”Min dotter” 1923 står han bredbent och säker i sin nya roll och håller sin dotter i famnen. Det är en glimt av ren och skär lycka som är ganska ovanlig i Dardels produktion. Även i idyllen brukar det finnas oroande tecken”.

I den aktuella akvarellen är motivet placerat på terrassen i Villa Balustrino i Korsika där familjen tillbringade sommaren 1923. Trots att Nils själv gärna skötte om dottern fick han även tid över för att måla. Perioden var en särskilt ljus period i Dardels liv vilket framkommer tydligt i självporträttet tillsammans med dottern Ingrid. Han avbildar sig stående bredbent och självsäkert, fylld av stolthet över sin älskade dotter. Kroppställningen skapar ett tydligt "X" vilket formar den avancerad kompositionen.

Formgivare

Nils von Dardel var en svensk bildkonstnär född i Bettna i Södermanland som till stor del var verksam utomlands. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm, i Paris samt på resor till Asien och Mellanöstern. Dardel är främst känd för sina landskap och figurmålningar. Dardel påminner i sitt skapande ibland om Hieronymus Bosch och man kan skönja en viss inspiration hämtad från Henri Matisse. En mycket känt verk av Dardel är ”Den döende dandyn” som återfinns på Moderna Museet i Stockholm. Hans intensiva färgbehandling och böljande former är karakteristiska. 1910 besökte han Matisseakademien men föll aldrig till devot dyrkan av mästaren utan fann snart att kubismens utveckling för honom var viktigare. Hans stil var sökande. Kubistiska experiment i gråskala övergick till pointillism omkring 1912. Han började då brodera ytan med mönster av fläckar och punkter. Dardel intresserade sig liksom Jolin för Rousseau le Douaniers navism och för den orientaliska, främst den persiska konsten. Under en vistelse i Japan 1917-1918 påverkades han av det japanska träsnittets lineära stil och klara färger. Hans fläckteknik försvann och ersattes med fasta linjer. De gamla japanska fablerna väckte hans intresse för djur, apor och kaniner i synnerhet. Dardels måleri är fabulerande och fullt av fantasier, en blandning av drömmar och verklighet, men alltid ett uttryck för de egna upplevelserna i elegant, förfinad och naiv förpackning. Den dekadante dandyn spelar ofta huvudrollen i hans ironiska fantasier. Denna dragning till det bisarra avtar i Dardels senare produktion av eleganta kvinnoporträtt samt realistiska porträtt från Nordafrika, Sicilien och Mexico.

Läs mer