Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
169
615460

MATTA. Reliefrya. 237 x 193 cm. Signerad E-L N

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
16 500 SEK

(Eva-Lisa Nordin). Sverige omkring 1972. Randig blå- och grönmelerad slätvävd botten med närmast yttäckande knutna mönster i blå och gröna nyanser. Modernistiskt komposition. Unik.

Obetydligt slitage, smutsig, smärre fläckar. Kortsidorna med smärre skador, fransar saknas.