169
615460

MATTA. Reliefrya. 237 x 193 cm. Signerad E-L N

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
16 500 SEK

(Eva-Lisa Nordin). Sverige omkring 1972. Randig blå- och grönmelerad slätvävd botten med närmast yttäckande knutna mönster i blå och gröna nyanser. Modernistiskt komposition. Unik.

Obetydligt slitage, smutsig, smärre fläckar. Kortsidorna med smärre skador, fransar saknas.