169
615460

MATTA. Reliefrya. 237 x 193 cm. Signerad E-L N

Matta. reliefrya. 237 x  193 cm. signerad e-l n.

(Eva-Lisa Nordin). Sverige omkring 1972. Randig blå- och grönmelerad slätvävd botten med närmast yttäckande knutna mönster i blå och gröna nyanser. Modernistiskt komposition. Unik.

Obetydligt slitage, smutsig, smärre fläckar. Kortsidorna med smärre skador, fransar saknas.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 609 - 2 146 EUR

Klubbat pris:
16 500 SEK
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92