Mittfältet med blåvitt kakelmönster. Bred bård, långsidorna med inskriptioner: Morad Shakoy Moské tillverkad/donerad av Zinolabedine Maddani, Ali Asghar, Ali Khane Kave, Gholam Reza och Ghasem Kave, Alinazard Zilo samt ytterligare en person 1389.
Något slitage och smutsig, fläckar. Sidorna med smärre trampveck och skador.