302
649979

Eugène Atget

(Frankrike, 1857-1927)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23
Eugène Atget
(Frankrike, 1857-1927)

"Place Dancourt, Théatre de Montmartre. Juin 1925".

Stämplad "Eugène Atget photograph printed by Berenice Abbot" och "Photograph by Eugène Atget Copyright Bernice Abbott" på etikett a tergo.
Gelatinsilverfotografi, bildyta 17 x 23 cm. Framtagen 1970-tal.

Proveniens

Harry Lunn, 1978.
Camera Obscura, Stockholm.
Collection Karin & Lars Hall.

Camera Obscura, Stockholm, "Eugene Atget", 15 april - 14 maj 1978.

John Szarkowski och Maria Morris Hambourg, "The Work of Atget. Modern Times", 1985, avbildad sid 43.