303
654004

Eugène Atget

(Frankrike, 1857-1927)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23
Eugène Atget
(Frankrike, 1857-1927)

"Coin de la rue Valette et Panthéon. Mars 1925"

Stämplad "Eugène Atget Photograph Collection Berenice Abbott" a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 20,2 x 25,4 cm.

Proveniens

Galleri Camera Obscura, Stockholm.

John Szarkowski och Maria Morris Hambourg, "The work of Atget. Volume II: The Art of old Paris", 1982, avbildad helsida bild nr 104.