1344
591849

BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Vit marmor och förgylld brons. Venus och amoriner. Vitemaljerad urtavla märkt "Cronier Rue Honoré à Paris No 140" (flertal urmakare med detta namn i Paris under 1700-talets andra hälft). Höjd 33, längd 27 cm. Pendel medföljer.