Arne Jones E1299
174
664234

RULLMÅLNING, Jiang Jun (1847-1919), signerad, landskap i Yuankonstnären Ke Jiusi's stil.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris

Tusch och kalligrafi på papper. Ett rött sigill. 132,8 x 31,8 cm.

Veck, fläckar.

Proveniens

The German-Belgian businessman Friedrich (Frédéric) Dahlmann. The family living in Shanghai during the 1920's-1940's, then settling in Sweden.