FILIGRANBÄGARE med lock och ask/etui, ostämplad, Sverige 1600-talets slut. Barock.
Delvis förgylld, på kulfötter. Lock och liv med mantel av filigran, på locket kulknopp. Höjd 8 cm, vikt 105 gram. Orginalask/etui av svärtad masubjörk, höjd 13 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in