857
656438

ANTIK KAUKASISK GALLERI, SANNOLIKT KAZAK. 320 x 95,5 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Rödmelerad botten med stora polykroma botehmönster. Bred benvit huvudbård med växtornament.

De brunfärgade garnerna ställvis korroderade. Delad och ihopsatt. Ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, obetydligt lagad. Avkortade kortsidor.

Proveniens

Ur Nils Victorins samlingar.