887
638618

Carl Hedelin

(Sverige, 1861-1894)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Carl Hedelin
(Sverige, 1861-1894)

Träd vid vatten

Signerad C. Hedelin. Akvarell och täckvitt på papper
28 x 35,5 cm.

Hedelin ansågs på sin tid vara en stor konstnärsbegåvning, särskilt som akvarellist. Under sin studietid på Konstakademien belönades han med hertigliga medaljen för akvarellmålning. Konstföreningen i Stockholm köpte flera av hans akvareller: ”Gässen i trädgården” (1884), ”I trädgården efter regn” (1885) och ”Skånsk bondkvinna” (1886), alla i den ljusa 1880-tals stilen.

Den aktuella akvarellen visar i vissa avseenden påfallande likhet med Anders Zorns akvareller utförda under andra hälften av 1880-talet. Hedelin hade tillfälle att se dessa på Konstnärförbundets utställningar 1886-87.

Av ekonomiska skäl avbröt Hedelin sina studier vid Konstakademien och blev i stället tecknare på Naturhistoriska riksmuseet och illustratör i olika tidskrifter. Bland annat utförde han tillsammans med Thérèse Ekblom en mängd enastående fina illustrationer för polarforskaren, botanikern och geologen Alfred Gabriel Nathorsts planerade men aldrig utgivna arbete om isländska växtfossiler (bilderna kunde till slut utges 2011, Art Meets Science – The Unpublished Drawings by Carl Hedelin and Thérèse Ekblom in Topics in Geobiology, 2011, vol. 35, s. 723–824).

Hedelin hade i många år haft en önskan att resa till Paris. Våren 1894 hade han ekonomiska möjligheter att äntligen resa dit, men där fick hans bana ett tragiskt slut. Vid ett besök på en av Salongerna lyfte han på glaskupan över en fastskruvad guldstatyett, troligen för att bättre kunna iaktta den, men missförstods av en vaktmästare. Hedelin dömdes till ett års fängelse för försök till stöld. Bruten av sjukdom och under oklara omständigheter tog han sitt liv, endast 33 år gammal. Samtidigt med Hedelin satt även Ivan Aguéli i polisarrest i Paris, med denne släpptes snart efter Hedelins självmord. Händelsen kommenterades i Stockholmspressen på ett för franska regimen ofördelaktigt sätt och Hedelin fick eftermälet att ha varit ”en anspråkslös, alltigenom aktningsvärd man, vilkens sorgliga öde måste framkalla den största medkänsla” (Svenskt konstnärslexikon, Vol. III, 1957, s. 73).