Madeleine Pyk – en samling F769
531
710018

MATTA. "Ängarna". Flossa. 276,5 x 196 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 750 - 6 650 EUR
5 450 - 7 630 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tillverkad efter 1941.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med något slitage, bandkantade kortsidor.

"Ängarna" komponerades för m/s Kungsholm.