Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
540
687742

MATTA. "Kullager, röd". Flossa. 435 x 327,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
400 000 - 450 000 SEK
39 000 - 43 900 EUR
45 300 - 51 000 USD
Klubbat pris
350 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1945. Sannolikt gjord i endast ett exemplar i denna storlek.

Något slitage och smutsig, fläckar.

Tilläggslista

Jämför Liljevalchs: Nordiskt Konsthantverk, 7 september - 6 oktober 1946, Stockholm 1946, pl. sid 82.

Proveniens

Styrelserummet på Gamlestadens Fabriker AB i Göteborg. Köpt därifrån 1964 i samband med att textilverksamheten överläts till Mölnlycke AB.

"Kullager" tillverkades första gången till NIAB 1945.

Läs artikeln här