540
687742

MATTA. "Kullager, röd". Flossa. 435 x 327,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
400 000 - 450 000 SEK
38 000 - 42 700 EUR
43 400 - 48 900 USD
Klubbat pris
350 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1945. Sannolikt gjord i endast ett exemplar i denna storlek.

Något slitage och smutsig, fläckar.

Tilläggslista

Jämför Liljevalchs: Nordiskt Konsthantverk, 7 september - 6 oktober 1946, Stockholm 1946, pl. sid 82.

Proveniens

Styrelserummet på Gamlestadens Fabriker AB i Göteborg. Köpt därifrån 1964 i samband med att textilverksamheten överläts till Mölnlycke AB.

"Kullager" tillverkades första gången till NIAB 1945.

Läs artikeln här