546
696488

MATTA. "Snedrutan, blå". Reliefflossa. 306 x 200,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
6 540 - 6 980 EUR
6 840 - 7 300 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1944.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar. Skadade, invikta och klistrade sidor.

Ett exemplar av "Snedrutan"vävdes till Gustav V, ett till dåvarande kronprinsen Gustaf Adolf (sedemera Gustaf VI Adolf).