575
710287

MATTA. Rölakan. 238,5 x 175 cm. Signerad Signerad GBJ samt en vävarsignatur i form av ljusgrön ruta.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Modernistiskt komposition med cirklar, kvadrater, rektanglar och olikformade ränder i olika gröna, blå, röda och bruna nyanser. Sverige omkring 1950.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar. Ställvis skadade fransar, många saknas.