576
644737

MATTA. Rölakan. 242,5 x 170,5 cm. Signerad GBJ samt en vävarsignatur i form av ljusblå ruta.

Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
697 - 785 EUR
730 - 821 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Modernistiskt komposition med cirklar, kvadrater, rektanglar och olikformade ränder i olika bruna och grå nyanser samt blekrosa och gult. Sverige omkring 1950.

Något slitage och smutsig, fläckar. Skadade fransar, de flesta saknas.