Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
576
644737

MATTA. Rölakan. 242,5 x 170,5 cm. Signerad GBJ samt en vävarsignatur i form av ljusblå ruta.

Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
780 - 877 EUR
906 - 1 020 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Modernistiskt komposition med cirklar, kvadrater, rektanglar och olikformade ränder i olika bruna och grå nyanser samt blekrosa och gult. Sverige omkring 1950.

Något slitage och smutsig, fläckar. Skadade fransar, de flesta saknas.