168
724470

Andy Warhol

(USA, 1928-1987)
Andy warhol, "marilyn monroe" (marilyn), reversal series.

"Marilyn Monroe" (Marilyn), Reversal Series.

Unik serigrafi, circa 1978-79, tryckt av Rupert Jasen Smith, New York på HMP-papper. A tergo med stämplar; 'The Estate of Andy Warhol' och 'Authorized by the Andy Warhol Foundation for the Visual Arts' (märkt UP.48.60), samt 'Andy Warhol art Authentication Board, Inc. Authentic' (märkt A.149.021).
47 x 35,6 cm, bladstorlek 79 x 59 cm.

Utropspris:

1 500 000 - 2 000 000 SEK

160 256 - 213 675 EUR

Klubbat pris:
1 650 000 SEK
Proveniens

Ronald Feldman Fine Arts, New York. 'Print Documentation' signerat av Frayda Feldman och daterat 2/17/11 medföljer.
Privatsamling, Sverige.

Feldman II. Appendix, Unpublished Prints, Personal Projects IIIA.3[a]. Avbildad.

Övrigt

Bilden baserad på ett fotografi av Gene Korman för filmen Niagara (1953).
Kopia på utlåtande med identifikationsnummer från Andy Warhol Art Authentication Board, Inc., medföljer.