200
708416

Andres Serrano

(USA, Född 1950)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 030 - 8 790 EUR
7 460 - 9 330 USD
Klubbat pris

Andres Serrano
(USA, Född 1950)

"Winged Victory",1987

Signerad Andres Serrano och numrerad 3/10 a tergo. Cibachromefotografi, silikon, plexiglas och träram, 114.5 x 83 cm. Bildyta, 110.5 x 68.5.

Proveniens

Paula Cooper Gallery, New York.
Galleri Charlotte Lund, Stockholm.

Andres Serranos bilder skar som en kniv igenom det konservativa USA i slutet av 1980-talet. Men Serranos bilder är mycket mer än provokation. Hans djupa medvetenhet, kunskap och engagemang i konsthistoriens kanon och katolicismens intresse för smärta och förlåtelse gjorde honom snabbt till en respekterad konstnär bland kännare. I denna bild har han, likt Yves Klein, approprierat en västerländsk ikon, Nike från Samothrake, och låtit henne omges av livets vätskor.

Artikel