Madeleine Pyk – en samling F769
1017
608660

Louis Masreliez

(Frankrike/Sverige, 1748-1810)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 270 - 3 820 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Louis Masreliez

"Orfeus och Eurydice"

Uppfodrad duk 53,5 x 98 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 347, 10-12 oktober 1951, kat nr 165g.

Konstakademien, Stockholm, 1810, kat no 186. ("Orphée och Eurydice"- basrelief i Hetrusk stil, målad i olja)

Emil Hultmark, "Kungl. Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887, sid 196.

Konstnär

Louis Masreliez var en svensk bildkonstnär född i Paris verksam i Stockholm. Masreliez studerade vid Konstakademien i Stockholm, där han senare blev professor, och på resor till Paris och Rom. Han är främst ihågkommen för sina inredningsdekorationer på Haga, Drottningholms och Stockholms slott i en pompejansk stil. Masreliez hade besökt utgrävningarna i Pompeji och Herculaneum och inspirerats av den romerska antika konsten. Masreliez har utfört målningar med antika och allegoriska motiv.