1099
705746

Johan Laurentz Jensen

(Danmark, 1800-1856)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 260 - 3 800 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Laurentz Jensen
(Danmark, 1800-1856)

JOHAN LAURENTZ JENSEN, olja på duk, signerad och daterad 1842.

Stilleben med vita och rosa rosor i en korg. Duk 30,5 41 cm.

Gulnad fernissa, något krackellerad, smärre färgbortfall, smärre skrapmärken, lagningar, retuscher.

Proveniens

Bukowskis auktioner, auktion nr 512, 26-28 maj 1999, kat nr 353.