113
711812

THANGKA, Tibet, 1800-tal. Centralt motiv med Vajrayogini.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Färgpigment och guld på bomullsduk. 56,5 x 34,2 cm.

Slitage, färgbortfall, mindre defekter.

Proveniens

Konstnären Einar Jolin (1890-1976), och med hans egenhändiga antecking på bakstycket: "Tibetansk temperamålning inköpt hos Astberg 1940, Einar Jolin".