1172
733989

BORD, av Louis Moreau, Louis XVI, 1700-talets slut.

Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
2 180 - 3 050 EUR
2 280 - 3 190 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Fanerat med jakaranda, rosentä och infärgat lövträ. Lister av mässing. I kortsarg låda. Signerad undertill "L MOREAU (Louis Moreau, mästare i Paris 1764-1791), samt märkt "JME"(Jurés-Menuisiers-Ebénistes, fransk skråstämpel). Längd 50, bredd 31, höjd 71,5 cm. Nyckel medföljer.